close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 września 2018

  1 września 1939 r. atakiem Niemiec na Polskę zaczęła się II wojna światowa. Nasz Kraj jako pierwszy z bronią w ręku powiedział totalitaryzmowi „nie”. Na wschód od polskich granic świadomość tego nie jest powszechna. Cały czas bardzo silna jest tradycja „wielkiej wojny ojczyźnianej” – identyfikowanej często po prostu z II wojną światową. To dla nas bardzo niesprawiedliwe.

  31 sierpnia 2018 r. staraniem KG RP w Grodnie i przy współpracy z miejscową społecznością żydowską odbył się – w grodzieńskiej Synagodze! – pokaz filmu AZYL. Wyświetlany był po prostu na jednej ze ścian świątyni. Wersja białoruska dialogów została przygotowana staraniem Instytutu Polskiego w Mińsku – podobnie, jak i zaprezentowana wystawa o organizacji pomocy Żydom – „ŻEGOTA”.

  W filmie (na co zwrócił uwagę w swoim krótkim wystąpieniu Konsul Generalny) pokazano ostatnie dni pokoju i sam wybuch wojny – ale także niezwykłe cierpienia, jakie rozpętana w 1939 r. wojna przyniosła ludziom, i – niejako symbolicznie - zwierzętom pokazywanym w warszawskim ZOO. Stało się ono dzięki Polakom – ludziom dobrej woli, wielkiej szlachetności i odwagi – miejscem schronienia dla setek Żydów prześladowanych przez okupanta.

  I choć warunki techniczne (niezależne od organizatorów) były niełatwe – film na zakończenie został nagrodzony spontanicznymi oklaskami.

  Pokaz filmu uświetnił występ muzyczny – w tym wykonana po raz pierwszy w Synagodze – „Rota”…

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: