close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 września 2018

  W dniach 8 - 9 września br. w Grodnie przebywała delegacja Senatu RP na czele z Panią Marszałek Marią Koc oraz Ambasador RP w Mińsku – Pan Artur Michalski. Wzięli oni udział w zorganizowanym w KG RP w Grodnie „Narodowym Czytaniu” Przedwiośnia S. Żeromskiego. „Czytanie…” zostało pomyślane jako przedstawienie, wręcz rodzaj „performansu” – tak, by miało nie tylko atrakcyjną dla widza formę, ale także by było dla miejscowej publiczności zrozumiałe. To bardzo ważne, by jedno z głównych przesłań Przedwiośnia – czyli „dochodzenie do polskości” było dla nawet nie znających utworu Żeromskiego zrozumiałe i przybliżało dzieło sprzed ponad 90. lat współczesnemu mieszkańcowi Grodna. Sądząc po reakcjach publiczności – to się nam udało…

  Wielką pomoc przy realizacji spektaklu wnieśli aktorzy z Białegostoku (Akademia Teatralna – Wydział Sztuki Lalkarskiej - Magdalena Kiszko – Dojlidko oraz Białostocki Teatr Lalek - Jacek Dojlidko) oraz „komitet organizacyjno – przygotowaczy” w składzie: Pani Anna Kietlińska – Prezes Podlaskiego Oddziału SWP – Pani Irena Czerniak (ZS PMS) oraz Pani Anżelika Orechwo – dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi. Wspólnym wysiłkiem i fantazją udało się przygotować spektakl o Przedwiośniu… Należy podkreślić wielki zapał uczestniczącej w tym przedsięwzięciu młodzieży z ZPB, PMS i Szkoły nr 36.

  Pani Marszałek oraz Ambasador RP na początku swego pobytu spotkali się z władzami Grodna. Następnie uczestniczyli w dekoracji kombatantów Armii Krajowej na Białorusi odznaczeniami przyznanymi im przez Prezydenta RP.

  Później – udział (ze wszech miar aktywny!) w „Czytaniu…”

  Drugiego dnia (9 września) Delegacja Senatu i Ambasador RP spotkali się w grodzieńskiej Szkole nr 36 z polskim językiem wykładowym z dyrekcją, nauczycielami i przedstawicielami grodzieńskich władz oświatowych. Następnie Msza Św. i zapoznanie się z pracą kościoła pw. Najświętszego Odkupiciela (popularnie zwanego kościołem „na Dziewiatówce”) – jest to świątynia prowadzona przez OO. Redemptorystów.

  Na koniec – udział w inauguracji roku szkolnego 2018/2019 w Liceum im. E. Orzeszkowej prowadzonego przez ZS PMS. Obecnych było wielu uczniów z 11 klasy – rodzice, nauczyciele i władze PMS (prezes S. Sienkiewicz, W-ce Prezes T. Kryszyń). Padło wiele ciepłych słów o znaczeniu polskiej oświaty na Grodzieńszczyźnie i deklaracji pomocy dla jej dalszego rozwoju.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: